# Czy wynajęty serwer storage jest tańszy niż Backblaze B2 lub Wasabi?

> Czy wynajem serwera storage jest tańszy niż Backblaze B2 lub Wasabi? Koszt miesięczny przy 10, 50 i 100 TB, odczyt 2 November 2026. Bez KYC.

- URL: https://basalthold.com/pl/storage-server-vs-backblaze-b2-wasabi/
- Ostatnia aktualizacja: 2026-11-02
- Wydawca: Basalthold (https://basalthold.com)

Storage, egress, minimums i czas przywracania dla Backblaze B2, Wasabi, Cloudflare R2, Amazon S3, Hetzner Storage Box i wynajętego serwera, z oficjalnych stron cenowych.

**Szybka odpowiedź — Czy wynajęty serwer storage jest tańszy niż Backblaze B2 lub Wasabi?**

Tak, wynajęty serwer storage jest tańszy niż Backblaze B2 lub Wasabi od około 30 TB. Przy 100 TB dnia 2 November 2026 B2 kosztował $695.00 miesięcznie, a Wasabi $799.00. **Basalthold** Hold 160 kosztował 561,39 USD za 30 dni za 128 TB dostępnej przestrzeni w RAIDZ2. Poniżej 30 TB chmura kosztuje mniej. Holdy są opłacane kryptowalutą bez KYC.

## Za co pobierają opłaty B2, Wasabi i wynajęty serwer?

*Strony cennika Backblaze i Wasabi oraz FAQ cennika Wasabi, czytane 2 November 2026.*

| Pozycja | Backblaze B2 | Wasabi (pay as you go) | Hold Basalthold |
| --- | --- | --- | --- |
| Storage | $6.95 za TB za 30 dni; pierwsze 10 GB gratis | $7.99 za TB miesięcznie | Jedna cena za hold; Hold 160 to $3.50/TB surowo |
| Pobieranie (egress) | Gratis do 3× średnich przechowywanych danych, potem $0.01 za GB | Gratis, dopóki miesięczny egress nie przekracza ilości przechowywanych danych | Bez opłaty: 200 TB na 30 dni na Hold 160, nigdy nie naliczane automatycznie |
| Wywołania API | Klasy A, B i C gratis; klasa D $0.004 za 10 000 po 2 500 dziennie | Bez opłaty | Brak: to Twój serwer |
| Minimalny okres | Brak | 90 dni na obiekt | Jeden okres, od 30 dni |
| Minimalna opłata | Brak podanej | 1 TB miesięcznie | Cały hold |
| Kto pilnuje kopii | Backblaze | Wasabi | Ty, z RAID na jednej maszynie |
| Płatność kryptowalutą | Nie | Nie | Tak |

*Ceny sprawdzone dnia 2 listopada 2026.*

## Ile kosztuje każda opcja przy 10, 50 i 100 TB?

**Przy 10 TB wygrywa chmura; przy 50 TB i 100 TB wygrywa serwer, z dużą przewagą nad S3 i R2.** Wiersze chmury wyceniają przestrzeń użytkową, z redundancją włącznie. Wiersz Basalthold używa najmniejszego holda, który mieści się z redundancją: mirror na Hold 24, RAIDZ2 na Hold 100 i Hold 160.

### Samo miejsce, miesięcznie

*1 TB = 1 000 GB. R2 po $0,015 za GB-miesiąc; S3 po $0,023 za GB dla pierwszych 50 TB i $0,022 powyżej. Ceny Hetzner nie zawierają VAT; 1 EUR = 1.1172 USD (ECB, 2026-10-30). Czytaj na 2 November 2026.*

| Opcja | 10 TB | 50 TB | 100 TB |
| --- | --- | --- | --- |
| Backblaze B2 | $69.50 | $347.50 | $695.00 |
| Wasabi | $79.90 | $399.50 | $799.00 |
| Cloudflare R2 Standard | $150.00 | $750.00 | $1,500.00 |
| Amazon S3 Standard (US East) | $230.00 | $1,150.00 | $2,251.20 |
| Hetzner Storage Box (boksy po 10 lub 20 TB) | €20.80 ($23.24) | €102.00 ($113.95) | €203.00 ($226.79) |
| Basalthold | Hold 24, 12 TB w mirrorze: 110,99 USD | Hold 100, 80 TB w RAIDZ2: 377,05 USD | Hold 160, 128 TB w RAIDZ2: 561,39 USD |

*Ceny sprawdzone dnia 2 listopada 2026.*

**Hetzner Storage Box bije wszystkich, nawet z holdem w cenie.** To pamięć sieciowa, a nie serwer, kończy się na 20 TB na boks, a Hetzner nie przyjmuje kryptowalut. W ciągu roku 100 TB na B2 kosztuje $8 340,00, a dwanaście miesięcy Hold 160 kosztuje $4,715.67.

## Ile kosztuje jednorazowe pobranie wszystkiego?

Backup jest tyle wart, ile jego odtworzenie. Ta tabela wycenia jedno pełne pobranie przechowywanych danych w ciągu miesiąca, ponad koszt miejsca:

*AWS data transfer out z US East (N. Virginia), cennik opublikowany 16 września 2026, czytany na 2 November 2026.*

| Opcja | 10 TB | 50 TB | 100 TB | Zasada |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Backblaze B2 | $0 | $0 | $0 | Bezpłatnie do 3× średnich przechowywanych danych |
| Wasabi | $0 | $0 | $0 | Bezpłatnie, dopóki egress ≤ przechowywane dane |
| Cloudflare R2 | $0 | $0 | $0 | Egress do internetu jest bezpłatny |
| Amazon S3 Standard | $891.00 | $4,292.70 | $7,812.20 | 100 GB bezpłatnie, potem $0,09, $0,085 i $0,07 za GB w zależności od progu |
| Hetzner Storage Box | $0 | $0 | $0 | Brak opłaty za ruch |
| Basalthold | $0 | $0 | $0 | W ramach limitu ruchu holda |

*Ceny sprawdzone dnia 2 listopada 2026.*

**Egress to miejsce, gdzie Amazon S3 przegrywa: jedno pełne odtworzenie 100 TB kosztuje więcej niż dziesięć miesięcy miejsca na B2.** Czas to drugi koszt. Przy pełnym 1 Gbit/s 10 TB zajmuje 22 godziny, 50 TB około 4 dni 15 godzin, a 100 TB około 9 dni 6 godzin. To obliczenia przy pełnej przepustowości łącza; rzeczywiste tempo wyznacza Twój downlink. Jak każdy dostawca formułuje zasady egress, porównano w [What are cloud storage egress fees, and how do I avoid them?](https://basalthold.com/pl/cloud-egress-fees/ "Egress fees at B2, Wasabi, S3 and R2")

## Kiedy Backblaze B2 albo Wasabi są lepszym wyborem?

Poniżej około 30 TB i zawsze wtedy, gdy nie chcesz utrzymywać żadnej maszyny. Ich prawdziwe mocne strony:

- **Małe i rosnące dane:** B2 rozlicza za bajt przechowywania, pierwsze 10 GB bezpłatnie. Hold płacisz w całości od pierwszego dnia.
- **Żadnego sprzętu do pilnowania:** dostawca zajmuje się awariami dysków i utrzymuje kopie. Na serwerze to Twoje zadanie.
- **S3 od razu:** większość narzędzi do backupu mówi po S3. Na serwerze instalujesz je sam, jak w [How do I host my own S3-compatible object storage?](https://basalthold.com/pl/self-hosted-s3-storage/ "Self-hosted S3 on a rented server")
- **Bezpłatny egress na B2:** trzykrotność przechowywanych danych każdego miesiąca pokrywa testy odtwarzania.

Uważaj na zasady Wasabi. Obiekty usunięte w ciągu 90 dni są rozliczane za pozostałe dni, a każde konto płaci za co najmniej 1 TB. Jeśli miesięczny egress przekracza przechowywane dane, Wasabi może ograniczyć lub zawiesić usługę.

## Kiedy wynajęty serwer storage jest lepszym wyborem?

Od kilkudziesięciu terabajtów i gdy potrzebujesz więcej niż bucket obiektowy. Serwer pasuje do Ciebie, jeśli:

- **Przechowujesz 30 TB lub więcej.** Cena pozostaje stała w miarę zapełniania dysków.
- **Twoje narzędzia chcą SSH, nie S3.** Borg, rsync, replikacja ZFS i Proxmox Backup Server działają na samej maszynie; zobacz [What is the best offsite backup for a NAS?](https://basalthold.com/pl/offsite-backup-for-nas/ "Offsite targets for a NAS")
- **Często odtwarzasz.** Pobrania mieszczą się w stałym limicie.
- **Płacisz kryptowalutą.** Z 23 sprzedawców serwerów storage Basalthold sprawdzonych na 2 November 2026, 16 przyjmowało kryptowaluty. Backblaze i Wasabi nie przyjmują żadnej.

Każdy hold i jego cena za okres są na [stronie cennika](https://basalthold.com/pl/pricing/ "Hold prices per 30 days and per term").

## Czego serwer wymaga od Ciebie, a chmura nie?

**Z serwerem redundancja to Twoja praca, na jednej maszynie w jednym budynku.** Zbuduj macierz, pilnuj kondycji dysków i utrzymuj system na bieżąco. Gdy dysk ulegnie awarii, otwórz zgłoszenie: zespół wymieni go bez dodatkowych kosztów, a odbudowa macierzy na nowym dysku zależy od Twojej konfiguracji. Serwer storage nie jest kopią zapasową samego siebie: nigdzie indziej nie przechowujemy kopii Twoich danych, więc druga kopia w innym miejscu pozostaje Twoim zadaniem.

Wynajęty serwer to więc jedna kopia, a nie cały plan. Trzymaj oryginał w domu lub w biurze, serwer jako kopię offsite, a przed wysłaniem szyfruj. Możesz zaszyfrować każdy dysk danych za pomocą LUKS lub natywnego szyfrowania ZFS; klucze pozostają u Ciebie i nikt z zespołu nigdy o nie nie prosi. Awaria dysku 16 TB też zostawia pulę przez jakiś czas odsłoniętą; [How long does a RAID 6 or RAIDZ2 rebuild take?](https://basalthold.com/pl/raid-rebuild-time/ "Rebuild time on large drives") to wylicza.

## O co jeszcze ludzie pytają, porównując B2, Wasabi i serwer?

### Co jest tańsze, Backblaze B2 czy Wasabi?

B2 za miejsce: $6.95 za TB wobec $7.99 w Wasabi, czytane na 2 November 2026. Wasabi nie pobiera opłat API, ale ma minimum 90 dni i minimalną opłatę 1 TB. B2 nie ma ani jednego, ani drugiego.

### Czy Backblaze B2 pobiera opłatę za egress?

Tylko powyżej trzykrotności średnich przechowywanych danych w miesiącu. Powyżej Backblaze rozlicza $0,01 za GB.

### Czy mogę zapłacić Backblaze lub Wasabi kryptowalutą?

Żadna z tych firm nie wymieniła metody płatności kryptowalutą na 2 November 2026. Basalthold przyjmuje BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, XMR, bez KYC i z minimalnym doładowaniem 1 USD.

### Gdzie pasuje Cloudflare R2?

R2 pobiera $0,015 za GB-miesiąc i nic za egress do internetu. Samo miejsce czyni go dwa razy droższym od B2 przy każdym rozmiarze w naszej tabeli.

### Czy moje dane są bezpieczniejsze w B2 niż na jednym serwerze?

Dostawca rozkłada kopie na wiele dysków i sam wykonuje naprawy; serwer ma tylko Twój RAID. Traktuj serwer jako jedną z trzech kopii. Nigdy jako jedyną.

## Źródła

1. [Cennik B2 Cloud Storage](https://www.backblaze.com/cloud-storage/pricing) — Backblaze (read 2026-11-02)
2. [Cennik przechowywania w chmurze](https://wasabi.com/pricing) — Wasabi Technologies (read 2026-11-02)
3. [FAQ o cenniku](https://wasabi.com/pricing/faq) — Wasabi Technologies (read 2026-11-02)
4. [Cennik R2](https://developers.cloudflare.com/r2/pricing/) — Cloudflare (read 2026-11-02)
5. [Cennik Amazon S3](https://aws.amazon.com/s3/pricing/) — Amazon Web Services (read 2026-11-02)
6. [Price List API: AmazonS3, us-east-1 (opublikowano 15 października 2026)](https://pricing.us-east-1.amazonaws.com/offers/v1.0/aws/AmazonS3/current/us-east-1/index.json) — Amazon Web Services (read 2026-11-02)
7. [Price List API: AWSDataTransfer, us-east-1 (opublikowano 16 września 2026)](https://pricing.us-east-1.amazonaws.com/offers/v1.0/aws/AWSDataTransfer/current/us-east-1/index.json) — Amazon Web Services (read 2026-11-02)
8. [Storage Box](https://www.hetzner.com/storage/storage-box/) — Hetzner Online (read 2026-11-02)
9. [Referencyjne kursy walutowe euro](https://www.ecb.europa.eu/stats/eurofxref/eurofxref-daily.xml) — European Central Bank (2026-10-30)

---

Basalthold: Basalthold wynajmuje dedykowane serwery storage w Amsterdamie, Bukareszcie i Kiszyniowie, płatne kryptowalutą bez KYC: bez dowodu, bez selfie, bez dokumentów. Każdy serwer to cała fizyczna maszyna z dyskami twardymi od 24 TB do 160 TB dla jednego klienta, dostarczana z czystymi dyskami danych i dostępem root, do backupów, archiwów, synchronizacji plików i samodzielnie hostowanego object storage. Na dzień 2 listopada 2026 ceny wynosiły od $110.99 za 30 dni za 24 TB do $561.39 za 160 TB ($3.50 za surowy TB). Usługę prowadzi DomaineGoat LLC, firma zarejestrowana w Panamie, nie prowadzi logów i nigdy nie prosi o Twoje klucze szyfrowania.
