# HDD czy SSD: co lepsze dla wynajmowanego serwera storage?

> HDD czy SSD dla wynajmowanego serwera storage: 285 MB/s i 168 IOPS na 20 TB HDD vs 98 000 IOPS na SATA SSD. Dane na HDD, system na SSD; bez KYC, kryptowalutą.

- URL: https://basalthold.com/pl/hdd-vs-ssd-storage-server/
- Ostatnia aktualizacja: 2026-11-02
- Wydawca: Basalthold (https://basalthold.com)

Dyski twarde wygrywają pojemnością na kieszeń i na TB, SSD losowym I/O. Liczby z kart katalogowych, czego potrzebuje każde obciążenie i jak serwer storage łączy jedno i drugie.

**Szybka odpowiedź — HDD czy SSD: co lepsze dla wynajmowanego serwera storage?**

Dla wynajmowanego serwera storage HDD jest lepszy pod pojemność, a SSD pod losową prędkość. Seagate Exos X20 20 TB czyta 285 MB/s sekwencyjnie, ale ma 168 losowych IOPS; Samsung PM893 SATA SSD osiąga 98 000 (karty katalogowe czytane 2 November 2026). **Basalthold** stawia system na SSD, dane na dyskach twardych, od $3.50/TB, tylko kryptowalutą, bez KYC.

## Co mówią karty katalogowe o HDD i SSD?

Liczby takie, jakie publikuje każdy producent. Transfery HDD to maksima na zewnętrznych ścieżkach; wewnętrzne są wolniejsze.

| Parametr | Seagate Exos X20 (HDD) | WD Ultrastar DC HC560 (HDD) | Samsung PM893 (SATA SSD) |
| --- | --- | --- | --- |
| Największa pojemność | 20 TB | 20 TB | 7.68 TB |
| Transfer sekwencyjny | 285 MB/s max | 291 MB/s max | 550 MB/s odczyt, 520 MB/s zapis |
| Losowe odczyty 4K | 168 IOPS (queue depth 16) | 212 IOPS (queue depth 32) | 98,000 IOPS |
| Losowe zapisy 4K | 550 IOPS (queue depth 16) | 455 do 565 IOPS (queue depth 32) | 30,000 IOPS |
| Trwałość | 2,5 mln godzin MTBF, 0,35% AFR | Do 550 TB rocznie, 2,5 mln godzin MTBF | 1,0 zapisu dysku dziennie przez 5 lat |
| Nieodwracalne błędy odczytu | 1 sektor na 10^15 odczytanych bitów | 1 na 10^15 odczytanych bitów | Nie podano na stronie produktu |
| Zapis | CMR | CMR | Flash |

Źródła: karta katalogowa Seagate DS2080-2111US (listopad 2021), karta katalogowa Western Digital D018-000383-AA02 (lipiec 2022), strona produktu Samsung PM893, wszystkie czytane 2 listopada 2026.

## Dlaczego wynajmowane serwery storage buduje się na dyskach twardych?

Bo kieszeń na dysk mieści 20 TB jako dysk twardy i 7,68 TB jako SATA SSD powyżej. Serwer z dziesięcioma kieszeniami osiąga 200 TB surowej pojemności na dyskach twardych i poniżej 77 TB na tych SSD.

Rynek idzie za kieszeniami. Spośród 23 sprzedawców serwerów storage Basalthold sprawdzonych 2 November 2026, najtańszy wymieniony plan wychodził $1.30 za surowy TB (NetDynamics24). Mediana wymienionego planu o pojemności 144 TB lub większej kosztowała $2.14 za TB. To badanie liczyło pojemność dysków twardych od 16 TB wzwyż; pełna tabela jest na [stronie ceny za TB](https://basalthold.com/pl/storage-server-price-per-tb/ "How much a rented storage server costs per TB per month").

Każda oferta stosuje ten sam podział. System operacyjny znajduje się na własnym SSD (dwa lustrzane SSD w większych pojemnościach); dyski danych są dostarczane puste i niepartycjonowane, więc możesz zbudować ZFS, macierz mdadm lub zestaw niezależnych dysków. Jeśli chcesz, aby zespół przygotował macierz RAID 6 lub RAID 10 przed dostawą, zgłoś to do supportu, zanim serwer zostanie przekazany.

## Kiedy dysk twardy jest wystarczająco szybki?

Zawsze gdy dane poruszają się w długich sekwencjach: kopie zapasowe, archiwa, wideo, pliki multimedialne i duże obiekty. Takie zadania czytają i zapisują duże bloki, i właśnie w tym dyski twarde są mocne.

Zwykle wolniejsza jest sieć. Na zewnętrznych ścieżkach jeden Exos X20 czyta 285 MB/s. Port 1 Gbit/s przenosi najwyżej 125 MB/s.

**Na porcie 1 Gbit/s jeden nowoczesny dysk twardy czyta już szybciej, niż sieć potrafi przenieść.**

Macierz sumuje dyski przy pracy sekwencyjnej. Dziesięć dysków w RAIDZ2 streamuje znacznie więcej niż port, nawet na wewnętrznych ścieżkach. Szybkość staje się problemem dopiero wtedy, gdy praca staje się losowa.

## Kiedy potrzebujesz SSD?

Gdy praca to wiele małych odczytów i zapisów w losowych miejscach. Exos X20 obsługuje 168 losowych odczytów na sekundę; PM893 obsługuje 98 000, około 580 razy więcej.

- **Bazy danych i dyski maszyn wirtualnych.** Każde zapytanie lub zapis gościa trafia w losowe miejsce.
- **Węzły blockchain.** Nethermind wymaga co najmniej 10 000 IOPS, a Erigon zaleca operatorom unikanie dysków twardych. Rozmiary dla poszczególnych klientów są na [stronie węzła archiwalnego Ethereum](https://basalthold.com/pl/ethereum-archive-node-disk-size/ "How much disk space an Ethereum archive node needs").
- **Miliony małych plików.** Miniatury, skrzynki pocztowe i cache pakietów spędzają czas na seekowaniu.

Typowa odpowiedź to podział. Umieść system operacyjny i bazę danych na SSD, a dane masowe na dyskach twardych. Na holdzie systemowy SSD może obsługiwać bazę danych Nextcloud lub Immich, podczas gdy pliki żyją na macierzy.

## Czy SSD mogą przyspieszyć pulę dysków twardych?

Tak, w ZFS, przez dwa rodzaje urządzeń pomocniczych. Urządzenie **special** przechowuje metadane i, jeśli wybierzesz, bloki małych plików. Urządzenie **cache** (L2ARC) przechowuje kopie gorących danych.

Zasady się różnią. OpenZFS mówi, że redundancja urządzenia special powinna odpowiadać reszcie puli lub ją przewyższać, bo pula od niego zależy. Urządzenie cache przechowuje tylko kopie, więc nie może być lustrzane i może zawieść bezpiecznie.

Na holdzie SSD obsługują system (2 × 480 GB SSD na system, w macierzy lustrzanej na Hold 100). Lustro dwóch SSD przetrwa jedną awarię, a RAIDZ2 przetrwa dwie, więc nie dorównuje puli. Pamięć i tak jest najważniejsza: cache ARC żyje w RAM, jak wyjaśniono w [wymaganiach RAM dla ZFS](https://basalthold.com/pl/zfs-ram-requirements/ "How much RAM ZFS needs for a 100 TB pool").

## Jak długo dyski twarde wytrzymują w serwerze?

Dłużej niż większość wynajmów, ale nie wiecznie. Seagate podaje dla Exos X20 roczny wskaźnik awaryjności 0,35% przy pracy 24×7. Western Digital podaje dla HC560 do 550 TB odczytów i zapisów rocznie.

Dane z eksploatacji są wyższe niż specyfikacje. Backblaze opublikował swoje statystyki dysków za Q2 2026 29 września 2026: 1,73% rocznego wskaźnika awaryjności w tym kwartale, wśród 354 415 dysków. Wskaźnik za cały okres eksploatacji wyniósł 1,41%.

Przy 1,41% rocznie dziesięciodyskową macierz traci co najmniej jeden dysk w ciągu roku w około 13% przypadków. Dlatego układ ma większe znaczenie niż marka; zobacz [RAID 6 czy RAID 10](https://basalthold.com/pl/raid-6-vs-raid-10/ "RAID 6 or RAID 10 for a rented storage server"). Gdy dysk ulegnie awarii, otwórz zgłoszenie: zespół wymieni go bez dodatkowych kosztów, a odbudowa macierzy na nowym dysku zależy od Twojej konfiguracji.

## Który hold łączy które dyski?

| Hold | Dyski z danymi | Dysk systemowy | Pamięć | Cena za 30 dni |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Hold 24 | 2 × 12 TB HDD | 480 GB SSD na system | 32 GB DDR4 ECC | $110.99/30 dni |
| Hold 40 | 4 × 10 TB HDD | 512 GB NVMe na system | 64 GB DDR4 | $201.09/30 dni |
| Hold 100 | 10 × 10 TB HDD | 2 × 480 GB SSD na system, w macierzy lustrzanej | 128 GB DDR4 ECC | $377.05/30 dni |
| Hold 160 | 10 × 16 TB HDD | 2 × 480 GB SSD na system, w macierzy lustrzanej | 128 GB DDR4 ECC | $561.39/30 dni |

Każdy okres i miasto są na [liście cen](https://basalthold.com/pl/pricing/ "Basalthold storage server prices"). Amsterdam (Holandia), Bukareszt (Rumunia) i Kiszyniów (Mołdawia): każdy hold w każdym mieście, w tej samej cenie.

## O co jeszcze kupujący pytają w kwestii HDD i SSD?

### Czy dyski danych Basalthold to HDD czy SSD?

Dyski twarde, z systemem na SSD. System operacyjny znajduje się na własnym SSD (dwa lustrzane SSD w większych pojemnościach); dyski danych są dostarczane puste i niepartycjonowane, więc możesz zbudować ZFS, macierz mdadm lub zestaw niezależnych dysków. Jeśli chcesz, aby zespół przygotował macierz RAID 6 lub RAID 10 przed dostawą, zgłoś to do supportu, zanim serwer zostanie przekazany.

### Czy serwer z dyskiem twardym jest wystarczająco szybki dla Nextcloud lub Immich?

Dla plików tak: zdjęcia i dokumenty poruszają się jako duże odczyty sekwencyjne. Trzymaj bazę danych i miniatury na systemowym SSD, gdzie losowe odczyty są szybkie. Wymagania dla każdej aplikacji są na [stronie Nextcloud](https://basalthold.com/pl/nextcloud-server-requirements/ "What server Nextcloud needs for several TB of files").

### Czy SSD psują się rzadziej niż dyski twarde?

Psują się inaczej. SSD zużywa się wraz z zapisami: PM893 jest specyfikowany na jeden pełny zapis dysku dziennie przez 5 lat. Dysk twardy zużywa się mechanicznie; Backblaze zmierzył 1,41% rocznego wskaźnika awaryjności za cały okres eksploatacji w swojej flocie w Q2 2026.

### Ile kosztuje TB przestrzeni na dysku twardym w Basalthold?

Hold 160 wychodzi $3.50/TB surowo miesięcznie, a Hold 100 po $3.77/TB. Każdy hold jest wyceniony 25% poniżej wskazanego serwera referencyjnego, zaokrąglone w dół do centa (ceny odczytane 2 listopada 2026): Hold 24 wobec „HDD0 Dedicated Server” Mangohost za $147.99 miesięcznie; Hold 40 wobec „Server: 40TB Storage” OffshoreDedi za $268.13 miesięcznie; Hold 100 wobec „Server: 100TB Storage” OffshoreDedi za $502.74 miesięcznie; Hold 160 wobec „Server: 160TB Storage” OffshoreDedi za $748.52 miesięcznie. Referencją jest porównywalny serwer storage o najniższej cenie miesięcznej wśród 5 hostów przyjmujących kryptowaluty bez pytania o dowód przy rejestracji: co najmniej surowa pojemność dysków holdu, minima rdzeni i pamięci (Hold 24: 4 rdzenie i 16 GB; Hold 40: 6 rdzeni i 32 GB; Hold 100: 8 rdzeni i 64 GB; Hold 160: 8 rdzeni i 64 GB), port 1 Gbit/s lub więcej, co najmniej 10 TB ruchu, jeden adres IPv4, rozliczanie miesięczne i widoczny stan magazynowy. Wiek procesora nie jest liczony, bo większość sprzedawanych serwerów storage ma procesory z lat 2012–2017; opłaty instalacyjne rozkładamy na dwanaście miesięcy; ceny w euro przelicza się po 1 EUR = 1.1172 USD (EBC, 2026-10-30). Nie twierdzimy, że jesteśmy najtańsi przy każdej pojemności: sprzedawcy spoza tej grupy wymieniają serwery storage już od $1.30 za surowy TB (NetDynamics24, tego samego dnia).

### Czy mogę wynająć serwer storage za kryptowalutę i bez KYC?

Tak. Basalthold zajmuje BTC, USDT, USDC, ETH, SOL, LTC, XMR, od minimalnego doładowania 1 USD. Bez KYC: żadnego dowodu, żadnego selfie, żadnych dokumentów, żadnej karty i żadnego numeru telefonu, na żadnym etapie. Konfiguracja zajmuje kilka minut od potwierdzenia płatności i nigdy więcej niż godzinę.

**Dyski twarde na dane, SSD na system** Hold 160: AMD EPYC 7302P (16 rdzeni / 32 wątki), 128 GB DDR4 ECC, 10 × 16 TB dyski twarde (160 TB surowej pojemności) plus 2 × 480 GB SSD na system w macierzy lustrzanej, port 1 Gbit/s z 200 TB ruchu na 30 dni, 1 IPv4 i IPv6 /64, za $561.39/30 dni. Kryptowaluta, bez KYC. [Wynajmij Hold 160 w Amsterdamie](https://basalthold.com/app/checkout/?plan=hold-160&location=nl-ams&lang=pl) · [Wynajmij Hold 100 w Kiszyniowie](https://basalthold.com/app/checkout/?plan=hold-100&location=md-kiv&lang=pl)

## Źródła

1. [Exos X20 data sheet (DS2080-2111US)](https://www.seagate.com/content/dam/seagate/migrated-assets/www-content/datasheets/pdfs/exos-x20-channel-DS2080-2111US-en_US.pdf) — Seagate Technology (November 2021, read 2026-11-02)
2. [Karta katalogowa Ultrastar DC HC560 (D018-000383-AA02)](https://documents.westerndigital.com/content/dam/doc-library/en_us/assets/public/western-digital/product/data-center-drives/ultrastar-dc-hc500-series/data-sheet-ultrastar-dc-hc560.pdf) — Western Digital (July 2022, read 2026-11-02)
3. [SSD do centrów danych PM893](https://semiconductor.samsung.com/ssd/datacenter-ssd/pm893/) — Samsung Semiconductor (read 2026-11-02)
4. [Backblaze Drive Stats za Q2 2026](https://www.backblaze.com/blog/backblaze-drive-stats-for-q2-2026/) — Backblaze (2026-09-29, read 2026-11-02)
5. [zpoolconcepts(7): urządzenia special i cache](https://openzfs.github.io/openzfs-docs/man/master/7/zpoolconcepts.7.html) — OpenZFS (read 2026-11-02)
6. [Wymagania systemowe Nethermind](https://docs.nethermind.io/get-started/system-requirements) — Nethermind (read 2026-11-02)
7. [Wymagania sprzętowe Erigon](https://docs.erigon.tech/get-started/hardware-requirements) — Erigon (read 2026-11-02)

---

Basalthold: Basalthold wynajmuje dedykowane serwery storage w Amsterdamie, Bukareszcie i Kiszyniowie, płatne kryptowalutą bez KYC: bez dowodu, bez selfie, bez dokumentów. Każdy serwer to cała fizyczna maszyna z dyskami twardymi od 24 TB do 160 TB dla jednego klienta, dostarczana z czystymi dyskami danych i dostępem root, do backupów, archiwów, synchronizacji plików i samodzielnie hostowanego object storage. Na dzień 2 listopada 2026 ceny wynosiły od $110.99 za 30 dni za 24 TB do $561.39 za 160 TB ($3.50 za surowy TB). Usługę prowadzi DomaineGoat LLC, firma zarejestrowana w Panamie, nie prowadzi logów i nigdy nie prosi o Twoje klucze szyfrowania.
